Kořeny Pustkovy cimbálové muziky sahají až do roku 1988, kdy při dětském folklorním souboru Valášek z Kozlovic vznikla dětská cimbálová muzika. Několika šikovných tanečníků s hudebním nadáním se tehdy ujal Pavel Goluch a pod jeho vedením jsme spolu strávili více než 10 let. Přestože zkoušky byly hlavně o potkání se s kamarády a užití si pořádné "srandy", časem se v nás začali objevovat ti praví muzikanti. V tomto období jsme se zabývali převážně písněmi z lašska a valašska. Postupem času jsme si  začali sami psát písničky a hrát pro radost. A to až do doby, než se naše cesty rozdělily a my se vydali sbírat zkušenosti.

V létě roku 2007 jsme se opět dali dohromady, abychom nacvičili krátký program pro 25 výročí souboru Valášek. A společné hraní nás chytlo. Začali jsme se scházet pravidelně, oprášili jsme starý repertoár a začali přidávat nové písně jak z našeho regionu, tak i ze vzdálenějších krajů. Snažíme se především vycházet ze sběrů místních – V. Sochy, B. Peterkové, L. Janáčka ...

 

Hrajeme v tomto složení:   

 

Jan Pustka - prim

Radomír Šipula - terc

Lukáš Mrkva - obligát

Jana Rozehnalová - violová kontra

Přemysl Verlík - violová kontra

Marek Kocián - Cimbál

Dušan Strakoš - Kontrabas

 


Hrajeme spolu dodnes a věříme, že ještě dlouho budeme ...

 

Po létech jsme také obnovili v minulosti velmi úspěšnou spolupráci se souborem Pilky ze Lhoty, který nám pomáhá navrátit se k pravým kořenům hudby v našem regionu. Písně v jejich podání jsou přesně takové, jak je zapsal pan Vincenc Socha, protože členové souboru Pilky jsou pamětníky z jím založeného souboru.

 

Náš současný reportoár je široký, zahrnuje písně od jihu na sever a od západu na východ. Kromě účinkování na folklorních festivalech hrajeme na bálech, svatbách, rodinných oslavách a jiných akcích.

 

 

 

 

 

…a z kořenů našich předků vzrůstajíce, abychom zachovati mohli našeho kraje písně a tradice…

(15.7.2009, J. Pustka)

 

 

 

Kontakt

Primáš:

Jan Pustka

tel: +420 777 937 603

email: pustka.jan@seznam.cz

 

Odkazy:

Lhotka

Kozlovice

Valášek

 

Hudební prameny:

Vincenc Socha

 

YouTube:

Sochovy národopisné slavnosti